1. Ana Sayfa
  2. Güncel Fiyatlar
  3. Araç Muayene Ücretleri 2021

Araç Muayene Ücretleri 2021

tuvturk-arac-muayene

Araç Muayene Ücretleri

Araçların tamamının ruhsat bilgilerine, modeline ve üretim yılına göre muayene işlemi yapılır. Araç muayene ücretleri Çeşitli kriterlere göre araç muayene sistemine tanımlanır. Sisteme tanımlanan ücretler araç sahiplerinin online sistemden randevu almaları esnasında girilen plaka bilgisine göre ortaya çıkar. Sistem muayene işlemi talebi esnasında araç muayene ücretleri otomatik olarak randevu onayı ile belirlenir.

Tüm araçlar için uygulanan, muayene ücretleri ticari araçlarda yılda bir şahsi araçlarda 2 yılda bir gerçekleşir. Her yıl ise bu ücretler belirli oranda artar. Devlet kurumları tarafından her yıl ocak ayında artış açıklaması yapılarak araç muayene ücretleri belirlenir.

2020 Yılı Araç Muayene Ücretleri

2020 yılı açıklanan araç muayene ücretleri;

-Traktör, Motorlu bisiklet, Motosiklet için 174,64 TL

-Otomobil, Minibüs, özel amaçlı taşıt, Römork ve yarı römork 342,20 TL

-Otobüs, tanker, çekici, kamyon ve benzeri araçlar için 462,56 TL olarak belirlenmiştir. Araç muayene ücreti yanı sıra araçların egzoz muayenesi de yaptırmaları gereklidir.

Araç Muayene Ücretinin Yatırılması

Araç muayene ücretleri yatırma işlemi ilgili muayene randevusu alınan istasyonda ya da banka hesaplarına gerçekleştirir. Bu ödeme muayene istasyonlarında nakit olarak yapılmalıdır. Muayene randevusu alınmadan bilinmesi gereken bir önemli durum ise aracın motorlu taşıtlar vergilerinin tamamının ödenmiş olmasıdır. Borç durumu olan bir araç muayene edilmez. Alınan randevu ise otomatik olarak iptal edilir.

Egzoz Muayene Ücreti Nedir?

Egzoz muayene araçların egzoz kısımlarında herhangi bir kaçak olup olmamasının belirlenmesidir. Bu durumda araç muayeneleri de gerçekleşmez. Egzoz muayenesi için de ayrıca araçların ruhsat bilgilerine göre belirli bir ücret alınır. Bu ücret de yine sistem tarafından otomatik olarak atanır. Araç muayene ücreti ve egzoz muayene ücreti ödenmemiş bir araç muayene edilmez.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güncel Fiyatlar hakkında bilgi veren hemen hemen her gün araştırmalar yapan bir editörüm! Sizlerle güncel fiyatlar ve ekonomi bilgilerini paylaşmak için heyecanlanıyorum! :)

Yorum Yap