1. Ana Sayfa
  2. Alkol ve İçki Fiyatları
  3. Biranın Faydaları ve Zararları

Biranın Faydaları ve Zararları

biranin-faydalari-ve-zararlari-

Biranın Faydaları ve Zararları

Bira; alkollü bir içecektir. Yapılışı ise, arpa maltının fermantasyon yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Tarihi oldukça eskiye dayanır. Ortaya çıkışı ise, bir tesadüf sonucunda olmuştur. Tahılların yıllar önce mayalanması ile ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiştir. Mayalanmış arpanın içerisine ilave edilen alkol ile içilmeye başlanmıştır. Özellikle yurtdışında tüketimi, su ve kahve gibi içeceklerden daha fazladır. Ülkemizde de bira tüketimi oldukça fazladır. Sevilerek içilen bu alkollü içeceğin bir çok faydası bulunmaktadır. Faydası olduğu kadar ise, çok fazla içildiği takdirde insana zararı dokunmaktadır. Bira fiyatları ise ülkemizde, yapılan bira kalitesine ve markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Biranın Faydaları Nelerdir?

Birayı çok fazla abartmadan ve dozunda tüketen kişiler, faydalarını görmektedirler. Kültür olarak çok fazla bira kültürüne sahip olan bir ülke olmasak bile, ülkemizde ve özellikle yaz aylarında bira, soğuk olarak tüketilmektedir.

Biranın faydalarını şu şekilde sayabiliriz.

  • Mide kanseri ve ülserine karşı, insan vücudunu korumaktadır.
  • Her gün düzenli ve çok fazla olmamak kaydı ile düzenli içilen bira, ileride yakalanılması muhtemel diyabet hastalığının önüne geçmektedir.
  • Göz hastalıklarına yakalanma riski azdır.
  • Böbrek taşı hastalıklarına iyi gelmekte ve böbrek taşının düşürülmesini kolaylaştırmaktadır.

Ayrıyeten ise bunların yanında; bira ile saçlarınızı yıkamak, saçlarınızın daha canlı olmasını sağlamaktadır. Arı sokmalarında bira tedavisi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Değişik ve bilinmeyen bir faydası ise, yıkanacağınız banyo suyuna dark birayı eklemeniz cildinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Biranın Zararları Nelerdir?

Bira fiyatları yıllar geçtikçe, ekonomik enflasyona göre artabilmektedir. Bu yüzden fiyatları artıyor diye, bira içmek istemeyen kişiler ise, faydalarından faydalanamaktadır. Biranın faydaları olduğu gibi, aşırı olarak tüketilen bir ise insan sağlığına zarar vermektedir.

Sağlığa olan zararları ise şu şekilde yazabiliriz.

  • Biranın içerisinde çok fazla karbonhidrat bulunduğu için, fazla tüketen kişilerde göbek problemi meydana çıkmata ve akabinde kilo sorunu baş göstermektedir.
  • Bazı bira cinslerinin içerisinde bulunan nitrozamin bulunmaktadır. Bu nitrozamin maddesinin oranının yüksek olması ise, kanserin oluşmasına neden olmaktadır.
  • Çok fazla bira içen erkekler ise, döllenme sorunu ile karşılaşmaktatadırlar.

Zararları içerisinde ise, beyninize olan zararlarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu zararları ise, fazla ve aşırı tüketilmelerde meydana gelen durumlardır. Ülser olan kişilerin bira tüketmeleri ise, doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güncel Fiyatlar hakkında bilgi veren hemen hemen her gün araştırmalar yapan bir editörüm! Sizlerle güncel fiyatlar ve ekonomi bilgilerini paylaşmak için heyecanlanıyorum! :)

Yorum Yap