1. Ana Sayfa
  2. Güncel Fiyatlar
  3. Yeni Kimlik Kartı Yenileme Ücretleri 2021

Yeni Kimlik Kartı Yenileme Ücretleri 2021

kimlik-karti

Yeni Kimlik Kartı Yenileme Ücretleri Ne Kadar?

Yeni kimlik fiyatları özellikle eski olan kimliklerini değiştirmek isteyen vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında geliyor. İçişleri Bakanlığı’nın almış olduğu karar ile 2020 yılı sonuna kadar eski kimliklerin değişmesi, kanun ile 2016 yılında alınmıştır. 2020 yılının sonlarına gelirken bu süre azalırken, kimliklerini değiştirmek isteyen vatandaşların ise yeni kimlik almak için nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Geçen seneye göre yeni kimlik fiyatlarında artık söz konusudur. 2019 yılında 22.50 tl olan yeni kimlik fiyatları 2020 yılı itibari ile ve yıl sonuna kadar 25 tl olarak güncel hale getirilmiştir.

Yeni Kimlik Kartı Yenilemek İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Eski kimliklerini yenisi ile değiştirmek isteyen vatandaşlar, gerekli yerden randevusunu aldıktan sonra, belirtilen saatte randevusuna gerekli olan belgeler ile giderek, yeni kimliklerini 25 tl karşılığında alabilmektedirler.

Yeni kimlik almak için sizden istenen belgeler şunlardır.

  • 1 tane biyometrik resminizin bulunması gerekiyor.
  • 25 tl yeni kimlik değiştirme ücretini yatırmanız ve dekontunun yanınızda olması gereklidir.

kimlik yenilemek için gerekli olan belgeleri hazırladıktan sonra, kısa süre içerisinde nüfus müdürlüğünde görevli olan personel, sizlere gerekli olan işlemleri yapmaktadır.

Yeni Kimlik Kartı İnsanlara Ne Zaman Verilir?

Yeni kimlik başvurusunu ilgili nüfus müdürlüklerine giderek yapan vatandaşlara, belli bir süre içerisinde yeni kimlik belgeleri yollanmaktadır. Başvuru yaptığınız belgeler sonrasında sizden alınan parmak izi ve imza sonrasında, en geç 7 gün içerisinde yeni kimlik kartınız elinize ulaşmaktadır. Sizlere yeni kimlik belgenizi PTT kargo görevlisi, evinize gelerek imza karşılığında teslim eder. Eğer yeni kimlik kartınızın başvuru yaptıktan sonraki durumunu merak ederseniz, randevu aldığınız internet sitesine giriş yaparak, kimliğinizin kargoya verilip verilmediği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer PTT kargo görevlesi adresinize kimliğinizi teslim etmek için gelir ve sizi bulamazsa, yeni kimlik kartınız başvuru yaptığınız il ve ilçelerde bulunan nüfus müdürlüklerine tekrar geriye gönderilir. Siz ise ilgili nüfus müdürlüğüne gelerek, yeni kimlik kartınızı alabilirsiniz. Eğer ilgili yerden 20 gün içerisinde kimliğinizi almaz iseniz, kimliğiniz imha edilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güncel Fiyatlar hakkında bilgi veren hemen hemen her gün araştırmalar yapan bir editörüm! Sizlerle güncel fiyatlar ve ekonomi bilgilerini paylaşmak için heyecanlanıyorum! :)

Yorum Yap