1. Ana Sayfa
  2. Güncel Fiyatlar
  3. Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık Fiyatları

kurbanlik-fiyatlari

Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık fiyatları ülkemizde küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yerli besi olarak yetiştirilen küçük ve büyükbaş kurbanlıklar, farklı illerden kurban pazarlarına getirilmektedir. Saman ve yem fiyatlarında artışın olması ile beraber, kurban yetiştiricileri kurban fiyatlarının geçen seneye göre daha yüksek olacağını söylemektedirler. Kurban almak isteyen kişiler ise, genellikle fiyatların yüksekliğinden şikayet etmektedirler.

Hem alıcı, hem de yetiştici kendisine göre haklı olsa bile, gene bu kutsal ibadeti yerine getirmek isteyen kişiler her sene gücü nispetinde kurban kesmektedirler. Kurban almak isteyen kişiler ise kurbanlıklarını ister canlı ağırlıklarına göre belirlenen fiyat üzerinden, isterlerse de kilo başına et miktarına göre satın alabilmektedirler. Her zaman olduğu gibi ise pazarlık yapmak, hem sünnete uygun davranış olmakta, hem de kültürümüzün bir parçası olarak kurbanlık satışı genelde bu şekilde gerçekleşmektedir.

Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık fiyatları küçükbaş ve büyükbaş olarak fiyatları değişmektedir. Küçükbaş kurbanlık almak isteyenler genelde, belli bir yaşa gelmiş ve kurbanlık olabilecek hayvanları tercih etmektedirler.

Bu hayvanlar şunlardır.

  • Koyun
  • Keçi

bütçesi kısıtlı olan kişilerin kurban olarak seçtiği hayvanlardır. Fiyatları ise, büyükbaş kurbanlıklara göre daha uygundur. Ülkemizde küçükbaş kurbanlık fiyatları ise, canlı ağırlıklarına göre kilosu 28 ile 43 lira arasında değişmektedir.

Büybaş Kurbanlık Fiyatları

Büyükbaş kurbanlık ise, küçükbaş kurbanlıklara göre hem daha pahalı hem de ülkemizde en fazla tercih edilen kurbanlıklardır. Bunun sebeplerinden bir tanesi ise, en fazla 7 hisseye kadar bir kurbanlık büyükbaş hayvana hissedarların ortak olmak istemeleridir. Fiyatlar ise, kurbanlık hayvanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Yetiştiriciler özellikle bazı büyükbaş kurbanlık hayvanları özel olarak yetiştirmekte ve çok iyi fiyatlarda satmaktadırlar. Genelde durumu çok iyi olan kişiler bu hayvanları kurbanlık olarak tercih etmektedirler.

Kurbanlık yapılabilecek büyükbaş hayvanlar şunlardır.

1Düve

2Tosun

3İnek

4Manda

5Deve

gibi hayvanlar büyükbaş kurbanlık olarak tercih edilen hayvanlardır. Fiyatları ise canlı ağırlıklarına göre kilogramı 19 tl ile 35 tl arasında değişkenlik gösteriyor. Genel olarak fiyatları en azı 5 bin tl’de başlamakta ve pazarlık olmakla beraber 30 bin tl ve üstüne kadar fiyatları bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güncel Fiyatlar hakkında bilgi veren hemen hemen her gün araştırmalar yapan bir editörüm! Sizlerle güncel fiyatlar ve ekonomi bilgilerini paylaşmak için heyecanlanıyorum! :)

Yorum Yap