1. Ana Sayfa
 2. Güncel Fiyatlar
 3. Marka Tescil Ücretleri 2021

Marka Tescil Ücretleri 2021

marka-tescil-ucretleri

MARKA TESCİL ÜCRETLERİ

Marka nedir?; Marka, bir işletmenin ürünlerinin veya hizmetlerinin diğer firmalara karşı ayırt edilmesinin sağlanması koşuluyla özel isimler, sözcükler, semboller, harfler, sayılar vs. kullanılarak çizimlerle gösterilebilen, ya da baskı yöntemi kullanılarak çoğaltılabilen ve yayınlanabilen ve yayım sırasında marka teslim ücreti alınan her türlü benzersiz içeriklerdir.

Marka Tescil Aşamaları ve Süreleri

Marka tescil işleminin yapılma süresi marka tescil ücreti verildikten sonra ortalama olarak 12-18 ay kadar sürmektedir. Beklenen bu süre içerisinde aşağıdaki işlemler gerçekleştirilmektedir:

 • Araştırma ve İnceleme Süresi

Türk Patent Kurumu tarafından yapılan inceleme süresi ortalama 6-9 ay arası sürer. İncelemede herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz ise  Resmi Marka Bültenine gönderilir.

 • Resmi Marka Bülteninde İlan

Marka Bülteninde ilan süresi 3 aydır. Herhangi bir itiraz olmazsa tescil aşamasına geçilir.

 • Tescil

Hiçbir itiraz olmadığı tespit edilirse Türk Patent ve Marka Kurumu’nun verdiği kanuni süre beklendikten ve eksik evraklar ve marka tescil ücreti gibi harçlar kontrol edilerek tamamlanır.

 • Marka Çeşitleri

556 Sayılı Markaların Korunması Kanunu kapsamında marka çeşitleri şunlardır:

 • Ortak Marka

Bir topluluğun elinde bulunan mal veya hizmeti diğer topluluklardan ayırt etmeye yarayan markadır.

 • Garanti Markası

Marka sahibinin kontrolü altında bulunur.

 • Ticaret Markası

Bir işletmenin imalatını ya da mallarını diğer firmalardan ayırır.

 • Hizmet Markası

İşletme hizmetlerini diğer işletmelerden ayırır.

 • Marka Tescil Ücretleri

Tescil işlemlerinde ödenecek olan marka tescil ücreti her yıl Türk Patent Kurumu tarafından belirlenir. Marka tescil ücreti resmi ücretler olup tescil işleminin başlatılması ve sonlandırma aşamalarında ödenmek zorundadır. Marka tescil ücretleri işlem yapılacak olan ürünün çeşidine ve kalitesine göre farklılıklar göstermektedir. Marka tescil işlemleri sonuçlandırıldığında ise tescil belgenizi alabilmek için Resmi Belge Düzenleme Harcı ödenmesi gerekmektedir (Marka tescil ücreti dışında).

2020 yılı itibariyle Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yayınladığı marka tescil ücreti verileri aşağıda gösterildiği gibidir:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güncel Fiyatlar hakkında bilgi veren hemen hemen her gün araştırmalar yapan bir editörüm! Sizlerle güncel fiyatlar ve ekonomi bilgilerini paylaşmak için heyecanlanıyorum! :)

Yorum Yap