Fiyat Arama
Rehberi

Degisen fiyatlar insan davranislarini nasil etkiler?

Fiyatlarin etkisi: Konu: Degisen fiyatlar davranislarimizi nasil etkiler?
Giris: Bu görev; talep ve arz devri, esneklik, bütçe türleri, gelir ve gider kavramlariyla asina olunduktan sonra yapilabilir. Bu görev son sinif ögrencileri içindir.
Ders plani Litvanya Siauliai Vocational Education and Training Centre Department of Everyday Services’den ögretmen Reda Valiukiene tarafindan yapilmistir.
Amaç: Tüketici davranislarinin degisen fiyatlar ile baglantisini kurarak açikliga kavusturmak.
Yöntem: Anlatim, grup çalismasi, sohbet.
Öngörülebilir sonuçlar: Bu görevle birlikte ö?renciler harcama planlamasinin ve para biriktirmenin önemini anlayacaklardir. Ayrica farkli ürün kalitelerinin (gerçek ve algilanan) bireylerin degisen fiyatlara karsi tepki olusturmalarina etki ettigini göreceklerdir. Tüketici taleplerini daha esnek hale getiren iki kalite belirlerler.

Gerekli malzeme: Her gruba bütçe kagidi.
Gazetelerden, dergilerden reklamlar.
Her gruba degisen fiyatlar listesi.

Ders:
1. Elastikiyet teorisinin hatirlatilmasi, düsük ve dengeli bütçe, olasi gelir ve gider türleri
2. Ögrenciler 4-6 kisilik gruplara ayrilir. Her gruba su andan itibaren bagimsiz olduklari söylenir. Her grup bir daire kiralamak zorundadir. Her grubun bir de köpegi vardir. Küçük bir miktarda gelirleri vardir- aylik 1000 YTL. Yasamak için kendi bütçelerini yapmak zorundadirlar.
3. Bütçe yapim kagitlari dagtilir. Ulasim, kira, giyim, gida, kisisel giderler, hobiler, hayvanlar vs. harcamalarla ilgili bilgi içermelidir.
4. Mevcut ürün fiyatlari ile ilgili daha fazla bilgi edinmeleri için gazete ve dergilerden kesilen reklamlar ögrencilere dagitilir.
5. Gruplara ayda 1000 YTL gelirleri oldugu hatirlatilir. Bu herkesin bir isi oldugu sürece degismez bir durum. Bazi ögretmenlerin sabit giderleri de bütçeye eklenmek zorundadir.
6. Ilk ayin bütçesi tamamlandiktan sonra her grup sinifa sunum yapar. Kararlarini etkileyen varsayimlar tartisilmalidir. Örnegin grup kendilerini ailelerinden uzakta oturduklarini mi hayal ettiler, daha yasli mi hayal ettiler, vb. Ögretmen sinifi yönlendirir ve benzerlikler ile farkliliklarin farkina varilmasina yardimci olur.
7. Her grubun yeni kosullara nasil adapte oldugunu görebilmek için ögretmen 2. ayin bütçesini de ister. Bu bütçe sinifa sunulan yeni kosullari içerecek sekilde yapilmalidir:
A. Elektrik fiyatlari 10% artmistir.
B. Yakit fiyatlari 5% düsmüstür.
C. Benzin ve otobüs bilet fiyatlari 75% artmistir.
D. Temel gida fiyatlari 15% artmistir.
E. Kiyafet fiyatlari ayni kalmistir.
F. Hayvan yemleri iki katina çikti.
G. Telefon kontür ücretleri 3% düstü.
H. Tiyatro, konser, spor etkinliklerinin fiyatlari 3 katina çikti.
I. Kira ayni kaldi.
8. 2. ayin bütçesini yaptiktan sonra ögrenciler sunum yaparlar. Gruplarin degisen fiyatlara nasil adapte olduklarini tartismak çok önemlidir. Ürün ve hizmetleri fiyatlari ciddi sekilde degisen veya hiç degismeyen olarak gruplandirmak gerekmektedir. Yeni bir bütçe tartisilir.
A. Fiyatindaki artisa ragmen miktari degismeyen bir ürün ya da hizmet var mi? (Benzin, otobüs bileti, yakit ve elektrik benzeri çok fazla önemi olan masraflarin kisilmadigi muhtemeldir.
B. En çok hangi kategorideki harcamalariniz degisti? (en fazla ikamesi olan ürün-hizmetler)
Degerlendirme; Özetlemek ve asagidaki bilgiyi sunmak: fiyat ve talep arasindaki iliski talep esnekligi olarak tanimlanir. Ürünün birçok ikamesi oldugunda ürüne olan talep esnektir. Buna karsin ürünün hiçbir benzeri, yerine kullanilabilecek bir ikamesi olmadiginda da esnekligi yoktur. Hayatimizda bütçe yapmanin önemi hakkinda, düsük ve dengeli bütçe arasindaki farklar ve de kisisel veya ailesel bütçe konusmasi yapilir.
06-24-2008
ReklamAlanı
 
Tavsiye
 
ISP Özel Güvenlik AŞ.