Fiyat Arama
Rehberi

Dogru fiyatlandirma politikalari

Dogru Bir Fiyatlandirma Politikasi Nasil Belirlenebilir? Ihraci söz konusu mallarin dis piyasalarda pazarlama imkanini belirleyen önemli bir faktör malin fiyatidir. Dogru bir fiyatlandirma politikasi, piyasanin özelliklerine, rakiplerin piyasadaki konumlarina ve firmanin o ürün için katlanabildigi maliyete baglidir. Firmanin dogru bir fiyatlandirma stratejisi belirleyebilmesi için asagidaki sorulari göz önüne almasi gerekmektedir.
 • Ihracati düsünülen malin potansiyel pazardaki toplam talebi nedir?
 • Talep fiyat degisiklikleri karsisinda ne ölçüde etkilenmektedir?
 • Düsük bir fiyat uygulamasi, ürüne olan talebi arttiracak midir?
 • Fiyat düsürüldügünde, piyasadaki rakiplerin tepkisi ne olacaktir?
 • Düsük bir fiyattan çok mal satmak mi, yoksa yüksek fiyattan daha az mal satmak mi kari maksimize edecektir?
 • Baslangiçta düsük bir fiyatla piyasaya girmek, piyasada tutunabilmek için etkili olabilecek midir?
 • Baslangiçta yüksek bir fiyat belirleyerek, piyasadaki mevcut kar olanagini kisa sürede kullanmak, fiyatlandirma stratejisine uygun olacak midir?
 • Düsük fiyat uygulamasi, tüketicilerde kalite ve hizmetin yetersiz oldugu izlenimi birakabilir mi?
 • Firma gerektiginde, dis pazarda daha düsük bir fiyat uygulayabilecek midir? Firma, teklif öncesi genel bir degerlendirme yapabilmek amaciyla, yaptigi ihracat maliyet analizi çerçevesinde, bir baz fiyat tesbit etmelidir. Bu fiyat dogrultusunda, alicinin önerdigi fiyat degerlendirilip, firma açisindan en uygun olan teklif fiyat belirlenebilir. Ihracatçilarimizin, ihraç edecekleri malin potansiyel pazardaki gerçek satis fiyatlarini tahmin edebilmeleri için, yardimci tablolar olusturulabilir. Hedef pazarlardaki, muhtemel fiyatlarin tahmini, ayni zamanda ihracatçilarimiza rekabet üstünlügü saglayacaktir. Ihracatçilarimizin bu firsati yakalayabilmeleri için özellikle uluslararasi fiyatlari bilmeleri ve günü gününe uluslararasi borsalardan takip etmeleri gerekmektedir. Örnegin Almanya'ya satacagimiz yas-sebze ve meyveler için Hamburg halindeki fiyatlarin, bugday için Londra, New York borsalarinin, çay için Roterdam borsalarinin takip edilmesi gerekecektir Fiyatlandirma Stratejileri Kar maksimizasyonu Genel olarak firmalar kar elde etmek için faaliyette bulunduklarindan, kar amaçli fiyatlandirma hedefleri, çok sayida firma için birinci derecede öneme sahiptir. Firma karini mümkün olan en yüksek düzeye ulastirmayi amaç edinmis olabilir. Bunu da kisa ya da uzun dönemde gerçeklestirmeyi hedef alabilir. Bazi firmalar baslangiçta talep esnekligi az olan ve o mala yüksek bir fiyat ödemeyi göze alan alicilar için yüksek bir fiyat uygulamasini ve böylece kisa sürede pazardaki mevcut kari elde etmeyi hedef alabilirler. Bu amaçla, uygulanan fiyat düzeyi kisa dönemde karlarin maksimizasyonu sonucunu verir. Böyle bir durumda ihracatçi, piyasadaki rekabet fiyat düsürmeyi gerektirinceye kadar yüksek fiyat uygulamasina devam edebilir.
  Bu stratejinin uygulanma nedenleri;
  1. Mal yüksek gelirli tüketicilere hitap edebilir. Bu durumda malin fiyata karsi duyarliligi zayif olacak ve göreli olarak malin kalitesi ve sürekli yenilik göstermesi gibi unsurlar daha fazla önem tasiyacaktir. Malin fiyat esnekliginin zayif olmasi, fiyatin önemli olmasindan daha çok malin yenilik göstermesi veya kalitesi önemli olmaktadir.
  2. "Elit" piyasa ihtiyaçlarina cevap verilmesi düsünüldügünde tüketici kitlesi daha dar olmakla birlikte daha yüksek kar marjlarinin saglanmasi mümkün olabilecektir. Öte yandan firma uzun dönemde kar maksimizasyonu hedefine ulasmayi planliyorsa, fiyatini düsük tutabilir ve uzun dönemde pazar payini genisleterek kar maksimizasyonuna ulasabilir. Kar marji, piyasanin talep yapisi, pazar ülkenin kendisine has özellikleri, dünya konjonktürü gibi unsurlar göz önüne alinarak saptanmalidir. Pazar payinin genisletilmesi yada korunmasi Firmalar zaman zaman kar disinda kalan hedefler de benimseyebilirler. Sözgelimi uluslararasi piyasalarda pazar payini genisletmeyi ya da mevcut pazar payini korumayi amaç edinmis olabilirler. Pazar payinin arttirilmasinda ya da rekabetin yogun oldugu bir dis pazarda mevcut pazar payinin korunmasinda fiyat etken bir araç olarak kullanilabilir. Bu gibi durumlarda, ihracatçi rekabete ragmen piyasaya girmek için düsük fiyat uygulamasina gider ve piyasaya yerlestikten sonra fiyati yükseltebilir. Hedefe göre izlenecek fiyatlandirma politikasinda basarinin ölçüsü, her pazara iliskin yeterli bilginin ve fiyat degismeleri karsisinda rakiplerin tepkilerinin ne yönde gelistigine iliskin deneyimin mevcut olmasina baglidir.
  Piyasada kalabilme Ihracatçi maliyeti ne olursa olsun düsük fiyatla satis yaparak cirosunu genisletebilmeyi amaçlayabilir. Eger firma malin büyük üreticilerinden degilse, fiyat kirmasi halinde diger saticilari fazla etkilemeyecek ve satisi arttirmak mümkün olacaktir. Tersi durumda ise, fiyat kirma politikasi karsisinda diger saticilar da fiyat kiracak ve sonuçta elde edilecek kar azalacaktir. Ürünün kalite açisindan liderligi Ihracatçi ürünün yüksek kaliteli oldugu konusunda aliciyi ikna etmek için yüksek bir fiyat politikasi izleyebilir.
  Örnegin Almanya makina ve üretimde uzmanlasmis kadrosuyla dünya pazarlarinda yüksek bir imaja sahiptir. Bu asamada yüksek fiyatlar dahi satisi azaltmamaktadir. Erken nakit saglama Eger bir firmanin nakit problemi varsa ve bu önemli bir sorun olarak karsisina çikiyorsa, erken nakit saglama hedefini benimseyebilir. Sözgelimi, bir isletme pesin ödeme yapanlara özel indirimler sunarak alicilari ya da distribütörleri erken ödeme yapmalari için motive edebilir. Tamamlayici malin islevi Bir mamüle olan talep diger bir mamüle olan talepten doguyorsa, firma asil kar saglayan mamüllerin satisini arttirmak için diger ürünün fiyatini çok düsük tutabilir. Firmanin mal grubu içerisinde tamamlayici mal unsuru olan bir mamülü düsük olarak fiyatlandirmasi tüketicileri cezbedebilmekte ve dolayisiyla her iki ürüne olan talebi artirabilmektedir. Örnegin tras biçagi ve tras makinesi birbirini tamamlayici nitelikte ürünlerdir. Pazarlamaci tras makinasini düsük fiyatlandirip satisa sundugunda, tras biçaginin satislari da artacak ve kar hedefine ulasilmis olunacaktir.
  Fiyat farklilastirmasi Pazar ve rekabet kosullari ile diger çevresel faktörler bir ülkeden digerine degisiklik gösterdigine göre, fiyat farklilastirmasinin ortaya çikmasi da kaçinilmaz görünmektedir. Her ne kadar fiyat standardizasyonunu uygulayan firmalar varsa da genellikle standart bir fiyatla çok sayida dis pazara ulasilmasi çok güç olmaktadir. Fiyat farklilastirmasi müsteri, malin türü ya da zaman gibi faktörlerin esas alinmasi ile degisik sekillerde yapilabilmektedir.
  Uluslararasi Piyasalarda Fiyatlandirmaya Etki Eden Faktörler Talep Firmanin yapacagi tüketim arastirmalarinin amaci, ihraç malina karsi hedef pazarlardaki iç talebin büyüklügünü, ithalatla karsilanma oranini ve tüketici tercihlerini ortaya koymaktir. Ihraç konusu ürünün hedef pazardaki net tüketim degeri asagida belirtildigi sekilde hesaplanmaktadir. Net tüketim miktari = (iç üretim) + (ithalat miktari) - (ihracat miktari) Ithalat Tüketim Orani= Ithalat miktari / Net tüketim miktari x 100 Net tüketim miktari içinde ithalatin oransal payinin dönem içinde büyümesi, hedef pazarda ithal mallarina olan talebin arttigini göstermektedir. Bu durumda, fiyat degisikliklerinin rasyonel yapilabilmesi ve tavan fiyatinin belirlenebilmesi için talep esnekliginin göz önüne alinmasi gerekecektir. Eger talep esnek degilse, ürünün fiyati yükseltildiginde piyasa payinda olumsuz bir gelisme olmamakta, aksi bir durumda ise fiyat degisikligi piyasa payinda önemli bir degisiklige neden olabilmektedir.
  Malin ikamesinin güçlestigi durumlarda, fiyat esneklikle dogru orantili olarak yükseltilebilir. Örnegin gida maddelerinde talep genelde kararlidir ve fiyat esnekligi düsüktür. Dolayisiyla fiyat kirarak piyasaya girmek zordur. Bu nedenle, pazarlamada malin kalite ve ambalaji da önem kazanmaktadir. Ayrica bu mallarin islenmis mamüllerine olan talep giderek gelismekte ve standart vasiflar daha fazla önem tasimaktadir. Maliyet Maliyet fiyat düzeyi belirlemede çok önem tasiyan bir unsurdur.
  Bu nedenle, firmanin bir piyasaya girebilmesi için asgari sart; Mal birim maliyeti uluslararasi fiyatlar (ya da pazar ülke iç fiyatlari) Birim maliyet ise, belirli bir süre içinde gerçeklesen degisken ve sabit gider toplaminin yine o süre içinde üretilen toplam ürün sayisina bölünmesi suretiyle bulunmaktadir. Teklif fiyatta söz konusu olan birim maliyet, malin cinsi gözönüne alinarak, agirlik, adet, hacim, uzunluk gibi birimlere göre hesaplanabilmektedir. Söz konusu ihraç mali, ayni firma tarafindan üretilmis ise o malin birim maliyeti, fabrikadan çikis maliyeti olacaktir. Örnegin, mal fabrikadan çikista ambalajli olarak alinmis ise, ambalaj için ayri bir gider kalemi açmak gerekmeyecektir. (Maliyet konusu bir sonraki bölümde "Ihracat Maliyet Analizi" konusunda daha ayrintili açiklanmaktadir.) Pazar kosullari Maliyetler ihraç fiyatlarinin taban sinirini belirlerken, alicilarin tercihleri de tavan fiyati belirlemektedir.
  Iç pazarda oldugu gibi, dis pazarlarda da pazarin demografik yapisi, müsterilerin örf ve adetleri, farkli dinler, ekonomik kosullar ve yasama aliskanliklari gibi pazara iliskin faktörler ihraç fiyatlarinin tavan sinirinin belirlenmesinde firmaya yardimci olmaktadir. Ancak burada unutulmamasi gereken husus sorunun ulusal pazarda oldugu kadar basit olmadigidir. Ihracatçi firma malini ihraç ettigi her dis pazarda farkli bir talep egrisi ile karsi karsiya bulunmaktadir. Risk: Dis pazar, yukarida belirtilen nedenlerden dolayi yurtiçi pazara oranla daha fazla risklidir. Varolan risk unsuru sigorta ile ortadan kaldirilmaya çalisilmaktadir. Malin sigortalanmasi teslim sekline göre ihracatçiya ait olabilmekte ve bu durumda sigorta maliyeti de, ihraç fiyatinin, yurtiçi fiyatlardan daha yüksek olmasina neden olmaktadir.
  Enflasyon - Durgunluk: Piyasalar arasindaki farkli enflasyon oranlari, her bir piyasa için ayri ayri fiyat belirlenmesini gerektirmektedir. Enflasyonun yüksek oldugu pazarlarda ise fiyat ayarlamalari daha kisa dönemler için yapilmaktadir. Enflasyon kadar durgunluk da, ülkelerarasi ticareti olumsuz yönde etkilemektedir. Durgunluk dönemlerinde fiyat düsürme politikalari izlenebilmekte, bu da elde edilen kari azaltmaktadir. Rekabet Maliyet ve talep kosullarinin bilinmesi firmanin taban ve tavan fiyatlarinin belirlenmesine olanak verirken, rekabet kosullarinin bilinmesi de gerçek fiyatlarin belirlenmesinde yardimci olmaktadir. Tam rekabet kosullarinda fiyat pazarda olustuguna göre, mamülün üretilip satilacagi fiyat, pazar fiyatinin altinda bir fiyat olacaktir. Bu durumda fiyati belirleyen firma açisindan maliyetler önemli bir faktör durumundadir ve fiyatlandirma açisindan en önemli sorun mamülün maliyetlere göre mevcut pazar fiyatindan satilip satilamayacagidir. Oligopol kosullari rekabet baskisinin en yüksek oldugu pazar kosullarindandir. Sinirli sayida saticinin bulundugu oligopolde her firma digerlerinin davranislarini etkiledigi gibi, kendisi de onlarin davranislarindan etkilenir. Dolayisiyla birbirlerinin fiyat kararlarini da etkileyeceklerinden, her firma fiyat davranisini ayarlarken diger firmalarin fiyat davranislarini da dikkate almak zorundadir. Oligopol kosullarinda firmalardan birinin bir fiyat degisikligi yapmasi, digerlerini de rekabete tesvik ederek ayni yola sürüklemektedir. Sözgelimi saticilardan birisi satislarini arttirmak için fiyatlarini düsürürse, rakipleri de ayni davranis içine girmektedirler.
  Fiyat düsürmeleri giderek endüstride bir fiyat savasi biçimine dönüsebilmekte ve bunun sonucunda bazi isletmeler pazardan çekilmek zorunda kalabilmektedir. Ancak üretilen ve satilan mamüllerin benzer olmadigi, kalite ve nitelik açisindan farkliliklar gösterdigi ya da alicilar yönünde farkli olarak algilandigi durumlarda satici firmalar monopol durumuna yaklasarak mamüllerine fiyat tabani ve tavani arasinda daha fazla serbestlik içinde fiyat saptayabilirler. Serbestliklerinin derecesi de mamüllerinin farklilastirilmasiyla orantilidir.
  Döviz kuru politikalari Ülkeden ülkeye degisen farkli kur uygulamalari uluslararasi fiyatlandirma kararlari üzerinde etkili olmaktadir. Kur politikasi, normal olarak, iki piyasa arasindaki fiyat farkini ortadan kaldirmaya yöneliktir. Ancak, döviz kuru, ihracatin yöneldigi piyasa için fiyatlarin daha cazip hale getirilmesi amaciyla kullanildiginda tesvik politikasinin bir araci olmaktadir. Ihracat fiyatina etki eden cari döviz kuru, vergi iadeleri, ihracat kredileri, ihracat üzerine konan vergiler, girdi ve faiz subvansiyonlari gibi çesitli subvansiyonlarin hesaba katilmasiyla bir Dolarlik ihracattan elde edilen milli para miktari "ihracatin efektif döviz kurunu" göstermektedir. Ithalat fiyatina etki eden cari döviz kuru, ithalat teminatlari faizlerinin, gümrük vergileri ve harçlarin hesaba katilmasiyla, milli para cinsinden bir Dolarlik ithalatin maliyetine ise "ithalatin efektif döviz kuru" denilmektedir.
  Ekonomik yönden gelismis ülkelerin paralarinda yapilan devalüasyonlar ihraç mallarinin satis fiyatlarini etkilemektedir. Ayrica, yabanci ülkelerin ihracat olanaklarini gelistirmek amaciyla zaman zaman paranin degerini düsürmeleri fiyatlar üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilmektedir. Hükümet politikalari Ülkeden ülkeye degisiklik gösteren yasal ve politik kosullar ihracatçilarin fiyatlarini istedikleri gibi ya da pazar kosullarinin gerektirdigi sekilde belirlemelerini engelleyebilmektedir (tarifeler, ithal sinirlamalari, anti-damping yasalar, vs. gibi). Yasal ve politik kosullar, hükümetlerin ihraç fiyatlarina müdahalesi gibi iç piyasada ihracatçinin faaliyetlerini sinirlayacak sekilde olabilecegi gibi, uluslararasi pazarlarda ihracatta her ülkeye göre degisen belli kurallarla faaliyetlerin sinirlandirilmasi seklinde de olabilmektedir.
  Bazi ülkelerde hükümetler ithal malina ödenecek miktar ile, sözkonusu ithalatin sosyal yarari arasindaki iliskiyi degerlendirmektedirler. Bu ülkelerde tüketiciler yüksek bir fiyati ödemeye razi olsalar bile, hükümet sosyal yarar açisindan gerekli olmadigini ileri sürerek bu tür bir mamüle döviz tahsisini engelleyebilmektedirler. Bir çok gelismis ülke ve AB, yabanci firmalarin fiyat düzeylerinin kendi iç piyasalarindaki fiyatlardan daha asagi olmasi durumuna karsi anti-damping uygulamalari ile piyasalarini korumaktadirlar. Isletme politikalari Fiyatlandirma kararlari, isletmenin geçmisteki ve simdiki organizasyon yapisindan ve yönetim politikalarindan etkilenmektedir.
  Fiyatlar üzerinde etkin olan yönetim politikalari, mamul politikasi, dagitim kanallarina iliskin politikalar ile reklam ve haberlesme politikalaridir. Diger taraftan ülkede ihracata yönelik uygulanmakta olan sübvanse edici veya dolayli tesvikler de fiyat belirlemede etkili diger politikalar arasinda bulunmaktadir. Ihracat Maliyet Analizi Bir malin üretimi için kullanilan emek, malzeme ve isletme giderleri, o malin maliyetini olusturmaktadir. Ayrica, ihracat söz konusu oldugunda, satis, teslim ve sigorta giderleri de maliyetin önemli kalemleri arasinda yer almaktadir. Ihracat Fiyati: I. F (üretim) + F (kar marji) = Teslim Fiyati II. F (teslim fiyati) + F (ulasim) + F (depolama) + F(Banka masraflari) + F(sigorta) + F(dagitim) = F(ihraç pazarindaki fiyat) Üretim miktarinin artisindan bagimsiz olarak, her isletmenin üstlenmek durumunda kaldigi maliyet, "sabit maliyetler"dir. (kira, amortisman, isletme giderleri ....gibi). Ayrica, üretim artisina bagli olarak artan maliyetler de bulunmaktadir. Buna "degisken maliyetler" denmektedir (malzeme giderleri, emek giderleri, yakit, enerji giderleri ..... gibi). Sabit ve degisken maliyetlerin toplami, bir mal için yapilan "Toplam Maliyet" degerlerini vermektedir. Üretim maliyeti, gerçeklesen üretim miktarina göre degisebilmektedir. Örnegin, 5000 çift ayakkabinin maliyeti, 500 çift ayakkabinin üretim maliyetinden daha fazladir. Fakat çift basina maliyet, üretim arttikça düsmektedir. Bir baska deyisle, üretim miktari arttikça, birim maliyet düsmektedir. Ba?aba? fiyat: Bir malin üretiminden satis asamasina kadar yapilan tüm harcamalar, üretim miktarina bölündügünde, ortaya çikan deger "basabas fiyati olusturmaktadir. Sözkonusu fiyatin altinda yapilacak her satis firmaya zarar, bu fiyatin üstünde yapilacak her satis ise firmaya kar saglayacaktir. Firma, malini düsük bir karla ihraç etmek ya da yüksek bir karla yurtiçi piyasada satmak gibi iki seçenek arasinda optimal bir seçim yapmak zorundadir. Bu konuda düsük bir fiyatla firmanin ihracata yönelmesi ve bu ihracatin firmaya saglayacagi faydalarin incelenmesi gerekmektedir.
  Firma iç piyasaya yöneldiginde kisa dönemde kar marji yüksek olabilir. Ancak konuya uzun dönem açisindan yaklasilacak olursa: Firmanin ihracata yönelmesi halinde, iç piyasaya satisin yanisira dis piyasalara düsük kar marji ile yapilacak satislarla, firmanin üretim hacmi genisleyecek ve dolayisiyla birim basina ortalama maliyeti düsecektir. Firmanin dis piyasada fiyatlari hangi düzeye kadar düsürebilecegi, marjinal maliyetlerin firmaya getirecegi ek yüklere baglidir. Ihraç satis maliyetini hesaplarken, iç piyasa satislarinda kullanilan metodlardan vazgeçmek gerekmektedir. Firma, sabit maliyetlerini iç piyasaya yönelik satislarla karsilayacagindan, firmanin yapmasi gereken analiz, dis piyasaya sürecegi her mal için degisken maliyeti hesaplamaktir. Iç piyasadaki satislardan istedigi kar düzeyini elde edebilen bir firma, neden fiyatlari düsürmek yoluyla ihracata yönelsin? Böylesi bir durum ihracat maliyet analizi yapilmadigi takdirde, birincil amaçlari kar elde etmek olan firmalari ihracat yapmaktan alikoyacaktir. Oysa gerçekte, ihraç ürünlerinin marjinal birim maliyeti, firmanin iç piyasaya yönelik üretiminin birim maliyetinden düsüktür. Bundan dolayi, birim maliyet ile es anlamli olan, basabas fiyat da daha düsük olacaktir. Kisaca firma, toplam üretimini arttirmak ve dolayisiyla birim maliyeti düsürmek yoluyla yaptigi ihracatta, toplam kar marjini yükseltebilecektir. Uluslararasi alanda zorlayici bir fiyat politikasi izlemeyi hedeflemis bir firma açisindan, marjinal maliyetlerin olabildigince düsük tutulmasi yararli olacaktir. Ancak, uluslararasi alanda ün yapmis büyük firmalar asagidaki nedenlerden ötürü, düsük fiyat politikalarindan etkilenmeyebilirler. • Marka • Güvenilir kalite ve hizmet • Dagitim kanallarinin iyi olmasi • Nitelikli elemanlarinin olmasi • Etkili ve çekici ambalajlama I hraç pazarinda, düsük fiyat uygulamalari kisa ya da uzun dönemde elbette etkili bir piyasa araci olabilir. Ayrica, ürün kalitesi ve etkili bir pazarlama, pazar payinin korunmasini saglayabilir. Fakat zorlayici fiyat uygulamalari, uzun dönemde dis piyasada dampinge yol açabilmektedir. Ihracat Fiyatinin Belirlenmesi Fiyat belirlemeleri uluslararasi alanda çesitli sekillerde standartlastirilmaya çalisilmistir.
  Bu konu ile ilgili olarak, ihraç malinin teslim yerini temel alan satis tiplerini kapsayan Milletlerarasi Ticaret Odasi tarafindan hazirlanan INCOTERMS'in fiyatlama biçimleri esas alinmaktadir. (FOB, FAS, C+F, CIF gibi). Dis Ticarette Kullanilan Teslim Sekilleri: (Ihracatçinin ve Ithalatçinin Yükümlülükleri) Ex-Factory (EX-Works) : Ticari Isletmede Teslim F.A.S. : Gemi Dogrultusunda Teslim F.O.B. : Gemi Bordasinda Teslim C.I.F. : Mal Bedeli, Sigorta, Navlun Ex-Dock : Varis Limanda Teslim Fiyat Belirleme Asamalari Imalatçinin Teklif Fiyati Ambalajlama ve Markalama Tasima Giderleri Yükleme-Bo?altma Giderleri Finansman Giderleri Banka Giderleri Doküman Giderleri FOB Giderler Genel Giderler Navlun Varis Bosaltma Giderleri Yurtdisi Komisyon Giderleri Sigorta CIF Giderler Ihracatçinin Kari Ithalat Gümrük Vergi ve Harçlari Varis Maliyetleri Gümrük Komisyoncu Bedeli Ithalatçinin Deposuna Tasima Ithalatçinin Kar Marji Perakende Kar Marji Perakende Fiyat Tüketiciye Gelen Fiyat Imalatçinin teklif fiyati Malin fabrikadan aliciya teslim edildigi fiyattir. Buna mal faktör maliyeti de denmektedir. Ambalajlama ve markalama Ambalajlama giderleri, genelde malin teklif fiyati içinde kapsanmaktadir. Ancak mal dökme veya ambalajsiz alinmissa, ya da mali ayri bir ambalajla satmak gerekiyorsa, bu durumda ambalaj giderlerinin de ayrica gözönünde tutulmasi ve birim ambalaj maliyetinin fiyata eklenmesi gerekmektedir. Örnek: Dökme olarak alinan bir kimyasal maddeden bir varile 175 kg konulabildigi ve bir varilin bedelinin 35.000 TL+KDV oldugu varsayilacak olursa, 1 tonun maliyeti = 35.000 x 1000 kg /175 kg. olacaktir. Tasima giderleri Malin bulundugu yer, yükleme yapilacak limana, garaja veya havaalanina uzak ise, bu malin yükleme yerine nakli gerekecektir.Bu tür giderler özellikle malin deniz yolu, demiryolu veya havayoluyla nakliyesinde yükleme yerine kadar tasinmasinda söz konusudur. Ihraç edilecek mal, havayolu tasimasiyla gidecekse, mal dogrudan fabrikadan ya da depodan alinacagi için ek bir nakliye gideri olmayacaktir. Genelde kamyon basina ücret alindiginda, tasima ücreti mevcut mal miktarina bölünerek, birim nakliye gideri hesaplanmaktadir. Örnek: 1.000.000 TL. nakliye bedeli ile 40 makine tasitilmistir. 1.000.000/40 her malin birim fiyatinin belirlemesinde eklenecek tutardir.
  Yükleme-bosaltma giderleri Malin tasinacagi araçta yükleme, bosaltma giderleri özellikle büyük kapasiteli teslimlerde önem kazanmaktadir. Miktarin artmasi ile yükleme, bosaltma gider tutari fazlalasmaktadir. Malin yükleme, bosaltma ücretleri hacim, agirlik, adet gibi esaslara baglanabilmektedir. Kamyonla yapilan sevkiyatlarda, imalatçi mali kamyon üzerinde teslim edeceginden yükleme masraflari sözkonusu olmamaktadir. Limanda yapilan yüklemelerde ise; a) Conventional (dökme) gemiler için, liman isletmelerinin almis oldugu bir bedel bulunmaktadir. Bu deger ton basina limana göre degismektedir. b) Konteyner yüklemelerinde konteynerin büyüklügüne göre degisen degerlerde yükleme bedeli alinmaktadir. Konteynera yüklenebilecek miktara göre birim maliyet fiyata ilave edilmektedir. Finansman giderleri (Vade farki) Kredili satislarda vadeye göre ürünün fiyatina eklenecek farklari ihracatçi satis politikasina ve mali yapisina göre karar vermelidir. Eger firma, bunu kaldiramayacaksa, kredili satisa girmek risk olacaktir. Fiyat saptarken vade farkini müsterinin de benimseyecegi bir tutarda yapmak için en uygun yol, o ülkedeki teklif edilen vadeye karsilik gelen faiz hadlerini esas almaktir. Firmanin daha yüksek bir oran önermesi, müsteriyi bu mali ya iç piyasadan ya da daha uygun diger piyasalardan almaya zorlayacaktir. Banka giderleri Ihracat sirasinda veya ihracattan sonra kullanilan ihracat kredilerinin maliyetlerini firma, süphesiz mal tutarina ekleyecektir. Türkiye'deki bankalar ihracat hizmetlerinden dolayi, akreditif bedeli üzerinden degisen oranlarda karsilik almaktadirlar. Doküman giderleri Ihracat için tescil, lisans, ruhsatname gibi belgelerin temini için yapilan giderler, konsolosluk tasdikleri, mense sehadetnamesi, dolasim belgesi vs. döküman giderleri, bunun yaninda bitkisel ve hayvansal ürünlerin ihracinda istenen belge ve ruhsatnameler için yapilan giderler ve benzerleri bu baslik altinda maliyete dahil edilmektedir. Genel giderler Direkt ihraç edilecek malla ilgili ölçme, tartma, analiz, expertiz giderleri, gözetme firmalarina verilen giderler bu kapsamdadir. Yukarida belirtilmis gider kalemlerinin toplami F.O.B. maliyeti olusturmaktadir. Navlun (Freight) Mallarin ithalatçi ülkeye tasinma giderleridir. Navlun hesaplamasi, maliyet kalemlerinin önemli bir kismini olusturmaktadir. Birime düsen navlun miktarini bulmak için hesaplamalarin dogru yapilmasi gerekmektedir. Örnegin, adet cinsinden satisi yapilan bir malin gerek hacim ve gerekse agirlik olarak navlun hesabinin yapilmasi gerekmektedir. C+F Maliyet (Cost and Freight) = Mal Bedeli + Navlun C+F, Cost and Freight sözcüklerinin kisaltilmisi olup "mal bedeli ve navlun" anlamindadir. Satici, gösterilen varis yerine mali gönderebilmek için gerekli tüm giderleri karsilamak zorundadir, ancak malla ilgili tüm zarar ve ziyan rizikolariyla giderlerde meydana gelebilecek herhangi bir artma yükümlülügü, mal yükleme limaninda geminin küpestesinden geçtigi andan itibaren saticidan aliciya geçmektedir. Yurtdisi acenta, komisyon giderleri Yurtdisinda firmanin temsilcigini yapan, firma adina firmanin islerini takip eden ya da aracilik yapan firmalara ödenen giderler de maliyete katilmaktadir. Sigorta Istendigi takdirde mallar sigorta yaptirilabilir. Malin cinsine ve sigorta kapsamina göre maliyet degisebilmektedir. CIF Maliyet (Mal bedeli, sigorta ve navlun) CIF, "Cost, Insurance and Freight" sözcüklerinin kisaltilmisi olup "Mal Bedeli, Sigorta ve Navlun" anlamindadir. Bu terim, C and F'in benzeridir, ancak satici, malin tasinmasi esnasinda zarar ve ziyan rizikosuna karsi sigorta saglamak zorundadir. Satici, sigorta sirketleriyle bir sözlesme akdederek sigorta primini ödemektedir. Yukarida açiklanan maddeler, genel gider kalemleridir, ancak bu gider kalemlerinin disinda görünmeyen pek çok gider kalemleri de olabilir. Görünmeyen kalemlerin hesaplanmasi çok zor olmaktadir. Bunlar, genellikle karin içerisinde eritilmektedirler. Görünmeyen gider kalemlerine örnek olarak; • Yurt disi ve yurtiçi teminat mektubu masraflari • Komisyon ödemelerinde döviz alis ve döviz satis kur farklari • Kamyonun bekleme ücretleri • Satilan malin, cinsine göre fon kesintileri (varsa mutlaka hesaplamaya dahil edilmektedirler). Satis fiyati ile maliyet arasinda olusan kar beklentisi, satis fiyatinin tesbitinde etkin rol oynamaktadir. Sonuç olarak, satis fiyatini tesbit ederken, (satis fiyati+diger gelirler)-maliyet=kar prensibinden hareket edilebilmektedir. Fiyatlandirma Modeli Ihracatçi Ülke Ithalatçi Ülke Üretim Maliyeti Ihracatçi kar marji Tasima giderleri Limana tasima giderleri Konsolosluk i?lem giderleri Ambalajlama giderleri Yurtdisi acentanin komisyonu Ihraç Fiyati Alis Fiyati Sigorta giderleri Gümrük vergisi Diger vergiler Varis limanina tasima giderleri Banka giderleri Bo?altma Maliyeti Diger giderler Dagitimci komisyonu Yeniden ambalajlama Tasima giderleri Postalama ücretleri Bosaltma Maliyeti + Diger Giderler + Kar Marji Satis Fiyati Fiyatlandirma Örnegi - CIF Teslim Sekillerine Göre Ihracat Ithalat Fiyatlandirma Faktörleri Maliyet($) Fiyatlandirma Faktörleri Maliyet($) 100 Birim Malin Fabrika Çikis Maliyeti Giderler Komisyoncu Maliyetleri Ihracat Için Ambalajlama Limana Tasima Konsolosluk Faturasi Tasiyici Firmaya Ödenen Ücret * Ihracatçi Acenta Komisyonu (Maliyetin % 15'i) Yurtdisi Acenta Komisyonu (Maliyetin % 5'i Toplam Deniz Sigortasi (12.950x1.2/100$) Tasima (Deniz) Ihraç Kar Marji Varis Maliyeti (CIF) 10 000 100 150 500 50 150 1 500 500 12 950 155 1000 845 14 950 Varis Maliyeti CIF Gümrük Vergisi %5.5 Diger Vergiler Komisyoncu Maliyetleri Banka Giderleri Akreditif (%1/4) Toplam Bo?altma Giderleri Giderler Gümrük Antreposu Yeniden Ambalajlama Tasima Reklam Ücretler Faiz Postalama Toplam Giderler Birim Maliyet Teklif Edilen Satis Fiyati (%100 Kar Marji) Kar 14950 882 150 150 50 75 16197 - 100 100 500 1410 - 100 18 407 184 368 18400 * Sadece araci ihracatçi ya da ithalat acentasi kullanildiginda Kaynak:Dr.Nelson Carl,1988,Import-Export Business Ihracatçi Firmanin Kullanabilecegi Fiyatlandirma Formu Örnegi Referans Bilgiler Firma Ref.___________________ Mü?teri Ref.___________________ Müsteri Hakkinda Bilgiler Adi : __________________________ Tel : ________________________ Adres :_______________________________________________________ Fax: _________________________________________________________ Ürün Hakkinda Bilgiler Ürün __________________ Boyutlari ________________ Birim No __________________ Hacmi ________________ Net Agirlik __________________ Toplam Ölçüsü ________________ Safi Agirlik __________________ Ürün Maliyeti Fiyat (Birim Maliyet) __x birimler____Toplam ________________________ Kar ________________________ Satis Komisyonu ________________________ FOB Fabrika ________________________ Ücretler-Ambalajlama, Markalama, Yurtiçi Tasima Tasiyici Firmaya Ödenen Ücret _________________________________ Finansman Giderleri _________________________________ Diger Ücretler _________________________________ Ihracat Için Ambalajlama _________________________________ Etiketleme/Markalama _________________________________ Yurtiçi Tasima _________________________________ FOB ____________________________ Liman Ücretleri Bo?altma _____________________ Yükleme _____________________ Terminal _____________________ Konsolosluk Dokümanlari (Gerektiginde) ______________________ Mense Sahadetnamesi (Gerektiginde) __________________________ Ihracat Lisansi (Gerektiginde) __________________________ F.A.S. Gemi Dogrultusunda Teslim ______________________ Navlun Agirlik __________ Ölçü __________________ Oran _________________ Minimum ________ Miktar ________________ Sigorta ________________ Asil ____________ Oran __________________ Miktar ________________ CIF, Varis Limani Kaynak : Dr. Nelson Carl, 1988, Import-Export Business Ihracatçi, Piyasadaki Fiyat Degisikliklerine Nasil Tepki Gösterir? Fiyatlarin genel seviyesinde bir düsme söz konusu oldugunda, ihracatçi su tepkileri gösterebilir: • Fiyatlardaki dü?meyi izleyebilir. • Yeni bir ürün ekleyebilir • Piyasadan çekilebilir • Ürünün içerigini degistirebilir • Hükümete ba?vurabilir Fiyatlarin genel seviyesinde bir artis söz konusu oldugunda ise, ihracatçi su tepkileri gösterebilir: • Fiyat artisini izleyebilir • Piyasadaki arz miktarini arttirabilir • Tanitim reklam faaliyetlerini arttirabilir • Geçici indirim yapabilir • Hükümete ba?vurabilir.
06-23-2007
ReklamAlanı
 
Tavsiye
 
ISP Özel Güvenlik AŞ.