1. Ana Sayfa
  2. Güncel Fiyatlar
  3. Pasaport Ücretleri

Pasaport Ücretleri

pasaport-ucretleri

Pasaport Ücretleri

Farklı ülkelere gitmek için, pasaport adı verilen kimliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kimlik nüfus cüzdanı gibi olmayıp sadece farklı ülkelere gitmenize izin vermektedir. Bu yazıda pasaport ücretleri ile ilgili kısaca konuşacağız. Pasaport niçin kullanılır, nereden alınır ve ne tür pasaportlar var, kısaca değineceğiz. Başka ülkelere giderken vizeye de ihtiyacınız olabilir. Pasaportunuz vize alabilmeniz için de yardımcı olacak, çünkü pasaport olmadan vize alamazsınız.

SüresiPasaport Harç BedeliPasaport Defter ÜcretiToplam
6 aylık170,40 TL133,50 TL303,50 TL
1 yıllık248,40 TL133,50 TL381,90 TL
2 yıllık405,50 TL133,50 TL539.00 TL
3 yıllık575,90 TL133,50 TL709,40 TL
4-10 yıllık811,60 TL133,50 TL945,10 TL

 

Kaç Tür Pasaport Var?

Birkaç tane farklı tipten pasaport bulunmaktadır. Herkesin alabileceği tip pasaport umuma mahsus pasaporttur. Bu pasaport normal vatandaşlara verilen bir pasaport olup en az 6 aydan en fazla 10 yıllık olmak üzere farklı yıllar için alabilirsiniz. Diğerleri ise diplomatik pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu olmaktadır. Bütün pasaportların amacı ve kullanım şekli farklıdır.

Bütün Pasaportların Ücreti Aynı Mı?

Pasaport ücretleri kaç yıllık aldığınıza göre değişkenlik göstermektedir. Ücretler pasaport türlerine göre değil, kaç yıllık aldığınıza göre değişir. Dolayısıyla eğer en kısa süre, yani 6 aylık bir pasaport alırsanız toplamı 370 lira gibi bir rakam ödemeniz olacaktır. Bu bedelin içerisinde harç ve defter bedelleri bulunmaktadır. 4 yıl ve daha uzun süreli pasaportlar aşağı yukarı 1200 lira kadar ücret ödersiniz.

Pasaport Ücreti Nereye ve Hangi Bankalara Ödenir?

Pasaport almak istediğinizde öncelikle pasaport başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Pasaport başvurusunu yaptıktan sonra, pasaport bedelini internetten, vergi dairelerine, ptt şubelerin, anlaşmalı bankalara veya gelir idaresi başkanlığına da ödemenizi yapabilirsiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra, dekontunuzu mutlaka almanız gerekir.

Pasaportunuz sizin kimliğiniz değildir, sadece yurtdışına çıkmanıza izin veren bir kimliktir, bu sebeple pasaportunuz var diye, nüfüs cüzdanınızı taşımamazlık etmeyin. Pasaport ücretleri ne kadar uzun süreli bir pasaport alırsanız, sizin için o kadar daha avantajlı olacaktır.

Pasaport Ücreti için anlaşmalı bankalar şunlardır;

AKBANK T.A.Ş.CITIBANK A.Ş.ICBC TURKEY BANK A.Ş.T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.DENİZBANK A.Ş.ING BANK A.Ş.TURKISHBANK A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.BURGAN BANK A.Ş.KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.TURKLAND BANK A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.FİBABANKA A.Ş.ODEA BANK A.Ş.TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.FİNANSBANK A.Ş.PTT ŞubeleriTÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.HSBC BANK A.Ş.ŞEKERBANK T.A.Ş.TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güncel Fiyatlar hakkında bilgi veren hemen hemen her gün araştırmalar yapan bir editörüm! Sizlerle güncel fiyatlar ve ekonomi bilgilerini paylaşmak için heyecanlanıyorum! :)

Yorum Yap